CBC13W3S10000/AA
Mfr.Part #
CBC13W3S10000/AA
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS CRIMP
Stock
114
In Stock :
114
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Brand :
ITT Cannon
Termination :
Crimp
Wire Gauge :
20-24 AWG
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Box
Contact Finish :
Gold
Series :
DSTD
2
RoHS :
Details
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Contact Form :
Machined
Connector Style :
D-Sub, Combo
Backset Spacing :
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Free Hanging (In-Line)
Subcategory :
D-Sub Connectors
Contact Material :
COPPER ALLOY
ITT Cannon
Number of Positions :
13 (10 + 3 Coax or Power)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Current Rating (Amps) :
7.5A
Features :
Voltage Rating :
300V
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Datasheets
CBC13W3S10000/AA
Introducing D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC13W3S10000/AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), CBC13W3S10000/AA pinout, CBC13W3S10000/AA datasheet PDF, CBC13W3S10000/AA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Positronic CBC13W3S10000/AA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP