CBC11W1M0000S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CBC11W1M0000S
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 11POS
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Package :
Box
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Number of Positions :
11 (10 + 1 Coax or Power)
Product Status :
Active
Number of Rows :
2
Series :
CBC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Features :
Contact Type :
Signal and Coax or Power
Base Product Number :
CBC11W
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mating Cycles :
Color :
Blue
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Shell Finish Thickness :
Datasheets
CBC11W1M0000S
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS