CB2518T470K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CB2518T470K
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1007 (2518 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 47UH 420MA 1.235OHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Material - Core :
Ferrite
Number of Functions :
1
Termination :
SMD/SMT
Special Feature :
DCR MEASURED AT 30% TOLERANCE
Halogen Free :
Halogen Free
Frequency - Self Resonant :
12MHz
Size / Dimension :
0.098Lx0.071W 2.50mmx1.80mm
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1007 (2518 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Shielding :
Unshielded
Max DC Current :
110mA
Mounting Type :
Surface Mount
Construction :
Wound Chip
Inductance :
47μH
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Type :
Wirewound
Series :
CB
Case Code (Imperial) :
Depth :
2mm
Test Frequency :
2.52MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
DC Resistance (DCR) :
1.235Ohm Max
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Current - Saturation :
110mA
Factory Lead Time :
13 Weeks
Current Rating :
420mA
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
1.8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CB2518T470K
TAIYO YUDEN CB2518T470K
CB2518T470K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD