CB1VF-R-24V
Mfr.Part #
CB1VF-R-24V
Description
CB RELAY 1 FORM C 35A 24V
1 (Unlimited)
Coil/Input Supply Type :
DC
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Termination :
Quick Connect
Power Consumption :
2W
SPDT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Body Breadth :
22 mm
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Coil Power :
2000mW
Mounting Type :
Socketable
Must Release Voltage :
2.4VDC
Contact/Output Supply Type :
DC
ECCN Code :
EAR99
Switching Voltage :
28VDC - Nom
Coil Current :
84mA
Packing Method :
Box
Relay Action :
Momentary
Body Length or Diameter :
26mm
Coil Voltage (DC) :
24V
Published :
Contact Rating (Current) :
15A
Must Operate Voltage :
14VDC
Coil Resistance :
287Ohm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Coil Voltage :
24VDC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Resistor, Sealed - Flux Protection
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Series :
CB
Mount :
Plug-In
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)