CB1AVF-R-12V
Mfr.Part #
CB1AVF-R-12V
Description
CB RELAY 1 FORM A 35A 12V
Coil Resistance :
89.5Ohm
Coil Type :
Non Latching
Packing Method :
Box
Mounting Type :
Socketable
Coil Current :
134mA
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Physical Dimension :
26mm x 22mm x 25mm
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Coil/Input Supply Type :
DC
Coil Voltage :
12VDC
Switching Voltage :
14VDC - Nom
Max Current Rating :
35A
Body Height :
25mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Power :
1600mW
Body Breadth :
22 mm
Number of Pins :
4
Power Consumption :
1.6W
Must Release Voltage :
1.2VDC
Coil Voltage (DC) :
12V
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Feature :
Resistor, Sealed - Flux Protection
Contact/Output Supply Type :
DC
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Termination :
Quick Connect
Body Length or Diameter :
26mm
Release Time :
15 ms
Relay Action :
Momentary
Throw Configuration :
SPST
Max Voltage Rating (DC) :
14V
Operate Time :
15ms
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Current(DC)-Max :
1A
Must Operate Voltage :
7VDC