CB1AHF-T-M-12V
Mfr.Part #
CB1AHF-T-M-12V
Description
CB RELAY HR 1 FORM A 12V
Automotive Relays
Max Current Rating :
40A
Termination Style :
Quick Connect - Multiple Sizes
Must Operate Voltage :
7VDC
RoHS Compliant
Release Time :
15 ms
Packing Method :
Box
Coil Voltage (DC) :
12V
Operate Time :
15ms
Sealing :
FLUX FREE SEALED
Coil Current :
150mA
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Throw Configuration :
SPST
Feature :
Sealed - Flux Protection
Body Length or Diameter :
26.5mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact/Output Supply Type :
DC
Body Height :
25.5mm
Must Release Voltage :
1.2VDC
Contact Current(DC)-Max :
1A
Physical Dimension :
26.5mm x 22mm x 25.5mm
Termination :
Quick Connect
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Power Consumption :
1.8W
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Coil Voltage :
12VDC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
4
Body Breadth :
22 mm
Switching Voltage :
14VDC - Nom
Published :
Relay Action :
Momentary
Coil Resistance :
80Ohm
Mount :
Brackets
Coil Type :
Non Latching
Mounting Type :
Chassis Mount
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Coil/Input Supply Type :
DC
Max Voltage Rating (DC) :
14V