CB1AF-M-24V
Mfr.Part #
CB1AF-M-24V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 24V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Automotive Relays
Release Time :
15 ms
Series :
CB
ECCN Code :
EAR99
Coil/Input Supply Type :
DC
Mount :
Brackets, Chassis Mount
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Packing Method :
Box
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Must Operate Voltage :
14VDC
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Release Voltage :
2.4VDC
Relay Action :
Momentary
Throw Configuration :
SPST
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Coil Voltage :
24VDC
Coil Voltage (DC) :
24V
Operate Time :
15ms
Physical Dimension :
26mm x 22mm x 25mm
Coil Type :
Non Latching
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Sealing :
FLUX FREE SEALED
Termination :
Quick Connect
Depth :
22mm
Contact/Output Supply Type :
DC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Height :
25mm
Published :
Number of Pins :
4
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Coil Current :
75mA
Coil Resistance :
320ohm
Switching Voltage :
28VDC - Nom
Length :
30mm
Weight :
33g
Feature :
Sealed - Flux Protection
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Coil Power :
1800mW
Max Current Rating :
20A
Relay Type :
Automotive
Contact Current(DC)-Max :
1A
Power Consumption :
1.8W