CB1A-T-P-24V
Mfr.Part #
CB1A-T-P-24V
Description
CB RELAY HR 1 FORM A 24V
Stock
21
In Stock :
21
Throw Configuration :
SPST
Coil Voltage (DC) :
24V
Coil/Input Supply Type :
DC
Body Length or Diameter :
26mm
Switching Voltage :
28VDC - Nom
Electrical Life :
50000 Cycle(s)
Number of Pins :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Release Time :
15 ms
Coil Type :
Non Latching
Body Height :
25mm
Mounting Type :
Through Hole
Coil Current :
75mA
Physical Dimension :
26mm x 22mm x 25mm
Must Release Voltage :
2.4VDC
Packing Method :
Box
Operating Temperature :
-40°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Body Breadth :
22 mm
Mount :
Through Hole
Series :
CB
Relay Action :
Momentary
Must Operate Voltage :
14VDC
Termination Style :
PC Pin
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Coil Resistance :
320ohm
Coil Voltage :
24VDC
Feature :
Sealed - Fully
Coil Power :
1.8W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Current Rating :
20A
Contact Rating (Current) :
40A