CB1A-T-P-12V
Mfr.Part #
CB1A-T-P-12V
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Stock
71
In Stock :
71
Automotive Relays
Power Consumption :
1.4W
Coil/Input Supply Type :
DC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
22mm
Coil Voltage :
12VDC
Packing Method :
Box
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Switching Voltage :
14VDC - Nom
Mount :
PCB, Through Hole
Series :
CB
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
4
Must Release Voltage :
1.2VDC
Termination :
PC Pin
Coil Type :
Non Latching
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Relay Type :
Automotive
Relay Action :
Momentary
Electrical Life :
50000 Cycle(s)
Lead Free :
Lead Free
Release Time :
15 ms
Throw Configuration :
SPST
Height :
25mm
Max Voltage Rating (DC) :
14V
Termination Style :
PC Pin
Must Operate Voltage :
7VDC
Coil Current :
117mA
Published :
2000
Coil Resistance :
103Ohm
ECCN Code :
EAR99
Contact/Output Supply Type :
DC
Coil Voltage (DC) :
12V
Bulk
Length :
26mm
Contact Current(DC)-Max :
1A
Physical Dimension :
26mm x 22mm x 25mm
Feature :
Sealed - Fully
Max Current Rating :
40A