CB1A-T-M-12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CB1A-T-M-12V
Manufacturer
Panasonic
Description
CB RELAY HR 1 FORM A 12V
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Automotive Relays
Coil Resistance :
103Ohm
Max Voltage Rating (DC) :
14V
Contact Current(DC)-Max :
1A
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
CB
Coil Voltage (DC) :
12V
Body Length or Diameter :
26mm
Throw Configuration :
SPST
Packaging :
Bulk
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Packing Method :
Box
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Max Current Rating :
40A
Electrical Life :
50000 Cycle(s)
Number of Pins :
4
Coil Voltage :
12VDC
Mount :
Brackets
Body Breadth :
22 mm
Operate Time :
15ms
Feature :
Sealed - Fully
ECCN Code :
EAR99
Contact/Output Supply Type :
DC
Switching Voltage :
14VDC - Nom
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Body Height :
25mm
Must Release Voltage :
1.2VDC
Must Operate Voltage :
7VDC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
Quick Connect
Published :
2000
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Coil Current :
117mA
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Coil Type :
Non Latching
Release Time :
15 ms
Coil/Input Supply Type :
DC
Physical Dimension :
26mm x 22mm x 25mm
Power Consumption :
1.4W