CB1A-R-24V
Mfr.Part #
CB1A-R-24V
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 24V
Stock
56
In Stock :
56
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
CB
Max Operating Temperature :
85°C
Silver Alloy, Cadmium Free
Power Consumption :
1.8W
Depth :
22mm
Mounting Type :
Socketable
Coil Resistance :
287Ohms
Switching Voltage :
28VDC - Nom
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Published :
2000
Mount :
Plug-In, Socketable
Packaging :
Bulk
Coil Power :
2W
Feature :
Resistor, Sealed - Fully
Coil Type :
Non Latching
Throw Configuration :
SPST
Must Operate Voltage :
14VDC
Relay Type :
Automotive
Number of Pins :
4
Must Release Voltage :
2.4VDC
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Max Current Rating :
20A
Coil Voltage (DC) :
24V
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Coil Current :
84mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Coil Voltage :
24VDC
Release Time :
15ms
Termination :
Quick Connect
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-40°C
Weight :
33g
Length :
26mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Rating (Current) :
20A