CB162I0104KBC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CB162I0104KBC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
4030 (10276 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC 4030
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Film Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size Code :
Series :
CB
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
4030 (10276 Metric)
Length :
10.5mm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
400V
Size / Dimension :
0.413Lx0.299W 10.50mmx7.60mm
Height Seated (Max) :
0.185 4.70mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Depth :
7.6mm
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):200
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
PET
Capacitance :
0.1μF
Number of Terminations :
2
Feature :
Low ESR, Low ESL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CB162I0104KBC
KYOCERA AVX CB162I0104KBC
CB 0.1μF Film Capacitor ±10% 4030 (10276 Metric) SMD/SMT 400V-DC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
CB162I0104KBC Overview
In order for systems to function, a rated (DC) voltage (URdc) of 400V is required internally.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~125°C.
CB162I0104KBC Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 400V