CB1-T-R-12V
Mfr.Part #
CB1-T-R-12V
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Stock
430
In Stock :
430
Power Consumption :
1.4W
Must Release Voltage :
1.2VDC
Coil Power :
1.6W
Must Operate Voltage :
7VDC
Coil Voltage (DC) :
12V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
Quick Connect
Mounting Type :
Socketable
Mount :
Plug-In, Socketable
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Coil Voltage :
12VDC
Coil Resistance :
89.5Ohms
Release Time :
15ms
Switching Voltage :
14VDC - Nom
Number of Pins :
5
Weight :
33g
Operate Time :
15ms
Relay Type :
Automotive
Max Voltage Rating (DC) :
14V
Contact Rating (Current) :
40A
Coil Current :
134mA
Silver Alloy, Cadmium Free
Min Operating Temperature :
-40°C
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)