CB017E0103KBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CB017E0103KBA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP FILM
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Film Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Published :
Tolerance :
10%
Voltage - Rated AC :
63V
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
100V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Height :
1.15mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
POLYETHYLENE NAPHTHALATE
Number of Terminations :
2
Capacitance :
10nF
Length :
3.3mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Depth :
1.6mm
Datasheets
CB017E0103KBA
10nF Film Capacitor 10% 1206 SMD/SMT 100V-DC 63V-AC POLYETHYLENE NAPHTHALATE Surface Mount