CAB.015.GLA.C92GZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CAB.015.GLA.C92GZ
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 11P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
5A
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Color :
Gray
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
yes
Orientation :
B
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Unshielded
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
11 (10 + 1 Fluidic)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Series :
2P
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
15
Contact Material :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Backshell
Cable Opening :
0.287 ~ 0.362 (7.30mm ~ 9.20mm)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Datasheets
CAB.015.GLA.C92GZ
CAB.015.GLA.C92GZ Overview
CAB.015.GLA.C92GZ Features
2P series
CAB.015.GLA.C92GZ Applications
There are a lot of LEMO
CAB.015.GLA.C92GZ Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER