CA1A-12V-N-5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CA1A-12V-N-5
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V
Stock
510
In Stock :
510
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Automotive Relays
Weight :
19g
Must Operate Voltage :
8VDC
Max Voltage Rating (DC) :
16V
REACH SVHC :
Unknown
Contact/Output Supply Type :
DC
Throw Configuration :
SPST
Coil Voltage :
12VDC
Height :
37mm
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Coil Type :
Non Latching
Coil/Input Supply Type :
DC
Relay Type :
Automotive
Contact Rating (Current) :
30A
Power Consumption :
1.8W
Relay Action :
Momentary
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Release Voltage :
0.6VDC
Published :
2000
Length :
21.5mm
Operating Temperature :
-30°C~80°C
Release Time :
10 ms
Electrical Life :
20000 Cycle(s)
Coil Resistance :
80Ohm
ECCN Code :
EAR99
Coil Power :
1.8mW
Mount :
Chassis Mount
Resistance :
80Ohm
Width :
17.4mm
Coil Voltage (DC) :
12V
Coil Current :
150mA
Operate Time :
10ms
Max Current Rating :
150A
Packaging :
Bulk
Switching Voltage :
16VDC -Max
Termination Style :
Plug In
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packing Method :
Box
Termination :
PLUG
Number of Pins :
4
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
CA
Datasheets
CA1A-12V-N-5
Panasonic CA1A-12V-N-5
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V