C967U682MYVDCAWL45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C967U682MYVDCAWL45
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6800PF 400VAC Y5V RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
400VAC
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.512Dia 13.00mm
Composition :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
250V
Applications :
Safety
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Dielectric :
Y5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Lead/Base Style :
Kinked
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Capacitance :
6800pF
Package / Case :
Radial, Disc
Termination :
Radial
Ratings :
X1, Y2
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Temperature Coefficient :
Y5V F
Tolerance :
±20%
Datasheets
C967U682MYVDCAWL45
KEMET C967U682MYVDCAWL45
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 6800pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.512Dia 13.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C967U682MYVDCAWL45 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.512Dia 13.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is Y5V F.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
C967U682MYVDCAWL45 Features
a size/dimension of 0.512Dia 13.00mm