C917U620JZSDBAWL20
Mfr.Part #
C917U620JZSDBAWL20
Description
CAP CER 62PF 440VAC SL RADIAL
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead/Base Style :
Kinked
Capacitance :
62pF
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated :
440VAC
Voltage - Rated AC :
300V
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Series :
C900AC SFTY X1-440 Y2-300
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Bulk
Published :
Tolerance :
±5%
KEMET C917U620JZSDBAWL20
C900AC SFTY X1-440 Y2-300 62pF 440VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C917U620JZSDBAWL20 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.315Dia 8.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.7.493mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C917U620JZSDBAWL20 Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm