C917U620JYSDAAWL35
Mfr.Part #
C917U620JYSDAAWL35
Description
CAP CER 62PF 400VAC SL RADIAL
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±5%
Lead Style :
Straight
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Voltage - Rated :
400VAC
Voltage - Rated AC :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Coefficient :
SL
Capacitance :
62pF
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
C917U620JYSDAAWL35
KEMET C917U620JYSDAAWL35
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 62pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C917U620JYSDAAWL35 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.315Dia 8.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.7.493mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C917U620JYSDAAWL35 Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm