C911U680JYSDCAWL20
Mfr.Part #
C911U680JYSDCAWL20
Description
CAP CER 68PF 400VAC SL RADIAL
Temperature Coefficient :
SL
Ratings :
X1, Y2
Tolerance :
±5%
Capacitance :
68pF
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Rated :
400VAC
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Voltage - Rated AC :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
10.0076mm
Through Hole
Datasheets
C911U680JYSDCAWL20
KEMET C911U680JYSDCAWL20
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 68pF 400VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
C911U680JYSDCAWL20 Overview
Ceramic capacitor is 0.315Dia 8.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to SL.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 10.0076mm.
C911U680JYSDCAWL20 Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm