C907U100DYNDAA7317
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C907U100DYNDAA7317
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 400VAC C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Style :
Straight
Termination :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated :
400VAC
Capacitance :
10pF
Tolerance :
±0.5pF
Pbfree Code :
yes
Composition :
Ceramic
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated AC :
250V
Number of Terminations :
2
Series :
C900AC SFTY X1-400 Y2-250
Ratings :
X1, Y2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package / Case :
Radial, Disc
Applications :
Safety
Packaging :
Tape and Box (TB)
Dielectric :
NP0
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
7.493mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
C907U100DYNDAA7317
KEMET C907U100DYNDAA7317
C900AC SFTY X1-400 Y2-250 10pF 400VAC Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
C907U100DYNDAA7317 Overview
A program's size/dimension is 0.276Dia 7.00mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.493mm.
C907U100DYNDAA7317 Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm