C7D18DS29C3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C7D18DS29C3
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.125
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Edgeboard Connectors
Reach Compliance Code :
Compliant
Flange Feature :
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Gender :
FEMALE
Card Thickness :
0.054 ~ 0.071 (1.37mm ~ 1.80mm)
Number of Rows :
2
Contact Type :
Cantilever
Read Out :
Dual
Pitch :
0.125 (3.18mm)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish :
Gold
Termination :
Solder
Option :
GENERAL PURPOSE
Package :
Bulk
Terminal Pitch :
3.18 mm
UL Flammability Code :
94V-0
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
DIN Conformance :
No
Material - Insulation :
Thermoplastic, Glass Filled
MIL Conformance :
No
Total Number of Contacts :
18
Mixed Contacts :
Number of Positions/Bay/Row :
Series :
C7 - DS
Termination Type :
Solder
Features :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Base Product Number :
C7D18
Filter Feature :
Mounting Style :
Straight
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
TE Connectivity
Number of Positions :
36
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Color :
Black
Datasheets
C7D18DS29C3
Female Black 0.125 (3.18mm) Copper Alloy 2 Rows Bulk Solder Gold 36 Positions Thermoplastic, Glass Filled