C440C474K5R5CA7200
Mfr.Part #
C440C474K5R5CA7200
Package / Case
Axial
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R AXIAL
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.150Diax0.400L 3.81mmx10.16mm
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
50V
Diameter :
3.81mm
Package / Case :
Axial
Series :
AxiMax 400 Comm X7R
Capacitance :
0.47µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric :
X7R
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Length :
25.4mm
Termination :
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Contains Lead
Lead Style :
Straight
Lead Diameter :
510 µm
Dissipation Factor :
2.5 %
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Length :
10.16mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C440C474K5R5CA7200
AxiMax 400 Comm X7R 0.47μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.150Diax0.400L 3.81mmx10.16mm -55°C~125°C Through Hole Axial
C440C474K5R5CA7200 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.150Diax0.400L 3.81mmx10.16mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
C440C474K5R5CA7200 Features
a size/dimension of 0.150Diax0.400L 3.81mmx10.16mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V