C412C152J5G5CA7200
Mfr.Part #
C412C152J5G5CA7200
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 50V C0G/NP0 AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.120Diax0.170L 3.05mmx4.32mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
510 µm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Low ESL
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
1500pF
Lead Length :
25.4mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
AxiMax 400 Comm C0G
Diameter :
3.05mm
Lead Style :
Straight
Mount :
Through Hole
KEMET C412C152J5G5CA7200
AxiMax 400 Comm C0G 1500pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.120Diax0.170L 3.05mmx4.32mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Axial
C412C152J5G5CA7200 Overview
A program's size/dimension is 0.120Diax0.170L 3.05mmx4.32mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
C412C152J5G5CA7200 Features
a size/dimension of 0.120Diax0.170L 3.05mmx4.32mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V