C410C101J1G5CA7200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C410C101J1G5CA7200
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 100V C0G/NP0 AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Lead Length :
25.4mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage :
30V
Dissipation Factor :
0.1 %
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm
Lead Diameter :
510 µm
JESD-609 Code :
e3
Series :
AxiMax 400 Comm C0G
Number of Terminations :
2
Feature :
Low ESL
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Style :
Straight
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packing Method :
AMMO PACK; BULK; TR, 12 INCH
Published :
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
100pF
Dielectric :
C0G
Terminal Shape :
Wire
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C410C101J1G5CA7200 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:30V, Number of Terminations:2, Package / Case:Axial, Mounting Type:Through Hole, C410C101J1G5CA7200 pinout, C410C101J1G5CA7200 datasheet PDF, C410C101J1G5CA7200 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C410C101J1G5CA7200 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C410C101J1G5CA7200
AxiMax 400 Comm C0G 100pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Axial
C410C101J1G5CA7200 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C410C101J1G5CA7200 Features
a size/dimension of 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V