C3D10065E-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C3D10065E-TR
Manufacturer
Wolfspeed
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
ZRECTM 10A, 650V SIC SCHOTTKY DI
Manufacturer :
Wolfspeed
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
60μA @ 650V
Current - Average Rectified (Io) :
32A DC
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Recovery Time :
0ns
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Series :
Z-Rec®
Package / Case :
Capacitance @ Vr, F :
460.5pF @ 0V 1MHz
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8V @ 10A
Datasheets
C3D10065E-TR
Wolfspeed C3D10065E-TR
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.8V @ 10A -55°C~175°C 60μA @ 650V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
C3D10065E-TR Overview
C3D10065E-TR Features
C3D10065E-TR Applications
There are a lot of Cree/Wolfspeed
C3D10065E-TR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 650V TO247
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 1200V TO247
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 600V TO247
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB