C340C474M1U5CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C340C474M1U5CA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 100V Z5U RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
Radial
Size Code :
Tolerance :
±20%
Lead Length :
7mm
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
Dissipation Factor :
4 %
Lead Pitch :
5.08mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Shape :
Wire
Lead/Base Style :
Straight
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Voltage - Rated DC :
100V
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.47µF
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Series :
GoldMax 300 Comm Z5U
Published :
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Multilayer :
yes
Height :
3.81mm
Lead Diameter :
510 µm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
Z5U
Depth :
3.81mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.290Lx0.160W 7.36mmx4.07mm
Lead Style :
Formed Leads
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-10°C~85°C
Datasheets
C340C474M1U5CA
KEMET C340C474M1U5CA
GoldMax 300 Comm Z5U 0.47μF Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.290Lx0.160W 7.36mmx4.07mm -10°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
C340C474M1U5CA Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.290Lx0.160W 7.36mmx4.07mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is Z5U.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.
C340C474M1U5CA Features
a size/dimension of 0.290Lx0.160W 7.36mmx4.07mm
with Z5U being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V