C333C102GAG5TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C333C102GAG5TA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER RAD 1NF 250V C0G 2%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Package / Case :
Radial
Factory Lead Time :
13 Weeks
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Size / Dimension :
0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
250V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Feature :
Low ESL
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
1000pF
Number of Terminations :
2
Datasheets
C333C102GAG5TA
KEMET C333C102GAG5TA
GoldMax 300 Comm C0G 1000pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial
C333C102GAG5TA Overview
Programs on this device are of 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
C333C102GAG5TA Features
a size/dimension of 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm