C330C105K5R5TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C330C105K5R5TA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
1μF
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Lead/Base Style :
Straight
Lead Length :
7mm
Number of Terminations :
2
Size Code :
Lead Pitch :
5.08mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
GoldMax 300 Comm X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
3.81mm
Mounting Type :
Through Hole
Depth :
3.81mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
Wire
Lead Style :
Formed Leads
Factory Lead Time :
8 Weeks
Lead Diameter :
510 µm
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Tolerance :
±10%
Voltage :
50V
Temperature Characteristics Code :
X7R
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
2
Dissipation Factor :
2.5 %
Height Seated (Max) :
0.360 9.14mm
Multilayer :
yes
Package / Case :
Radial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
C330C105K5R5TA
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C330C105K5R5TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:50V, Number of Pins:2, Package / Case:Radial, C330C105K5R5TA pinout, C330C105K5R5TA datasheet PDF, C330C105K5R5TA amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C330C105K5R5TA ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C330C105K5R5TA
GoldMax 300 Comm X7R 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial