C322C103K5R5CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C322C103K5R5CA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size Code :
Published :
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Depth :
3.18mm
HTS Code :
Width :
3.175mm
Lead Diameter :
510 µm
Multilayer :
No
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead/Base Style :
Flat
ECCN Code :
EAR99
Lead Length :
7mm
Dissipation Factor :
2.5 %
Package / Case :
Radial
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
10000pF
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Height :
3.18mm
Terminal Shape :
Wire
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Series :
GoldMax 300 Comm X7R
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
5.08mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Lead Style :
Formed Leads
Datasheets
C322C103K5R5CA
KEMET C322C103K5R5CA
GoldMax 300 Comm X7R 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
C322C103K5R5CA Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.
C322C103K5R5CA Features
a size/dimension of 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V