C320C473M1U5CA7303
Mfr.Part #
C320C473M1U5CA7303
Description
CAP CER 0.047UF 100V Z5U RADIAL
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±20%
Height :
3.18mm
Lead Diameter :
510 µm
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Radial
Capacitance :
0.047µF
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Voltage - Rated DC :
100V
Lead/Base Style :
Straight
Mount :
Through Hole
Series :
GoldMax 300 Comm Z5U
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Length :
5.08mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Length :
7mm
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Operating Temperature :
-10°C~85°C
Lead Style :
Straight
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Pitch :
2.54mm
Height Seated (Max) :
0.290 7.36mm
Temperature Coefficient :
Z5U
Width :
5.08mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dissipation Factor :
4 %
KEMET C320C473M1U5CA7303
GoldMax 300 Comm Z5U 0.047μF 100V Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -10°C~85°C Through Hole Radial
C320C473M1U5CA7303 Overview
This device's program size/dimension is 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
C320C473M1U5CA7303 Features
a size/dimension of 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
with Z5U being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V