C320C333M5U5CA
Mfr.Part #
C320C333M5U5CA
Description
CAP CER 0.033UF 50V Z5U RADIAL
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Lead Pitch :
2.54mm
Width :
3.175mm
Radial
Number of Pins :
Lead Length :
7mm
Lead Style :
Straight
Reach Compliance Code :
not_compliant
Temperature Coefficient :
Z5U
Depth :
3.18mm
Lead Free :
Contains Lead
Capacitance :
0.033µF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
GoldMax 300 Comm Z5U
Operating Temperature :
-10°C~85°C
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Dissipation Factor :
4 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height :
3.18mm
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.290 7.36mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Datasheets
C320C333M5U5CA
KEMET C320C333M5U5CA
GoldMax 300 Comm Z5U 0.033μF Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -10°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
C320C333M5U5CA Overview
Programs on this device are of 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with Z5U being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C320C333M5U5CA Features
a size/dimension of 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
with Z5U being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V