C320C104M5U5CA
Mfr.Part #
C320C104M5U5CA
Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ceramic
Width :
3.175mm
Height :
3.18mm
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Temperature Coefficient :
Z5U
Height Seated (Max) :
0.290 7.36mm
Dissipation Factor :
4 %
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
2.54mm
Operating Temperature :
-10°C~85°C
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Depth :
3.18mm
Lead Free :
Contains Lead
Capacitance :
0.1μF
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
GoldMax 300 Comm Z5U
Reach Compliance Code :
not_compliant
Lead Length :
7mm
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Datasheets
C320C104M5U5CA
KEMET C320C104M5U5CA
GoldMax 300 Comm Z5U 0.1μF Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -10°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
C320C104M5U5CA Overview
This device's program size/dimension is 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
C320C104M5U5CA Features
a size/dimension of 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
with Z5U being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V