C317C683M5U5CA
Mfr.Part #
C317C683M5U5CA
Description
CAP CER 0.068UF 50V Z5U RADIAL
Ceramic Capacitors
Published :
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Depth :
2.54mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Height :
2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
5.08mm
Series :
GoldMax 300 Comm Z5U
Lead Diameter :
510 µm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Capacitance :
0.068μF
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead/Base Style :
Flat
Lead Free :
Lead Free
Dissipation Factor :
4 %
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size Code :
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±20%
Lead Length :
7mm
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Lead Style :
Formed Leads
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Temperature Coefficient :
Z5U
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
Operating Temperature :
-10°C~85°C
Datasheets
C317C683M5U5CA
KEMET C317C683M5U5CA
GoldMax 300 Comm Z5U 0.068μF Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -10°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
C317C683M5U5CA Overview
A program's size/dimension is 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm for this device.Its coefficient is Z5U and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.
C317C683M5U5CA Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
with Z5U being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V