C317C682K1R5CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C317C682K1R5CA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
HTS Code :
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead/Base Style :
Flat
Voltage - Rated DC :
100V
ECCN Code :
EAR99
Depth :
2.54mm
Dissipation Factor :
2.5 %
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Lead Style :
Formed Leads
Reach Compliance Code :
not_compliant
Series :
GoldMax 300 Comm X7R
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Pitch :
5.08mm
Size Code :
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Multilayer :
yes
Capacitance :
6800pF
Lead Diameter :
510 µm
Lead Length :
7mm
Datasheets
C317C682K1R5CA
KEMET C317C682K1R5CA
GoldMax 300 Comm X7R 6800pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
C317C682K1R5CA Overview
Ceramic capacitor is 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 5.08mm.
C317C682K1R5CA Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V