C317C333M5U5CA
Mfr.Part #
C317C333M5U5CA
Description
CAP CER 0.033UF 50V Z5U RADIAL
Ceramic Capacitors
Dissipation Factor :
4 %
Package / Case :
Radial
Mount :
Through Hole
Depth :
2.54mm
Lead Style :
Formed Leads
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Lead/Base Style :
Flat
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Operating Temperature :
-10°C~85°C
Lead Length :
7mm
Series :
GoldMax 300 Comm Z5U
Lead Diameter :
510 µm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Temperature Coefficient :
Z5U
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Height :
2.54mm
Size Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Contains Lead
Reach Compliance Code :
not_compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
5.08mm
Height Seated (Max) :
0.200 5.08mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Multilayer :
yes
Capacitance :
0.033µF
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Datasheets
C317C333M5U5CA
KEMET C317C333M5U5CA
GoldMax 300 Comm Z5U 0.033μF Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -10°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
C317C333M5U5CA Overview
This device's program size/dimension is 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
C317C333M5U5CA Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
with Z5U being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V