C315C471K2R5CA
Mfr.Part #
C315C471K2R5CA
Description
CAP CER 470PF 200V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Published :
Depth :
2.54mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Dissipation Factor :
2.5 %
Lead Length :
7mm
Size Code :
HTS Code :
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Lead Style :
Straight
Lead Pitch :
2.54mm
Series :
GoldMax 300 Comm X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
Wire
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Diameter :
510 µm
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.183 4.66mm
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
2.54mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
200V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Capacitance :
470pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
C315C471K2R5CA
KEMET C315C471K2R5CA
GoldMax 300 Comm X7R 470pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
C315C471K2R5CA Overview
A 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 200V.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
C315C471K2R5CA Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V