C315C152K1R5CA
Mfr.Part #
C315C152K1R5CA
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Multilayer :
yes
Series :
GoldMax 300 Comm X7R
Depth :
2.54mm
Packaging :
Bulk
Height :
2.54mm
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Style :
Straight
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
not_compliant
Capacitance :
1500pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Radial
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
510 µm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Length :
7mm
Lead Pitch :
2.54mm