C315C151K2G5TA
Mfr.Part #
C315C151K2G5TA
Package / Case
Dipped
Description
CAP CER 150PF 200V C0G/NP0 RAD
Package / Case :
Dipped
Pbfree Code :
yes
Length :
5.33mm
Radiation Hardening :
No
Height :
2.54mm
Voltage - Rated DC :
200V
Mount :
Through Hole
Dissipation Factor :
0.1 %
Dielectric :
C0G
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Lead Pitch :
2.54mm
Width :
3.81mm
Termination :
Radial
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
10%
Depth :
2.54mm
Capacitance :
150pF
Datasheets
C315C151K2G5TA
KEMET C315C151K2G5TA
150pF Ceramic Capacitor 10% Dipped