C315C151K1G5TA
Mfr.Part #
C315C151K1G5TA
Package / Case
Dipped
Description
CAP CER 150PF 100V C0G/NP0 RAD
Ceramic Capacitors
Packing Method :
Bulk
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Diameter :
510 µm
Dielectric :
C0G
Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Dissipation Factor :
0.1 %
Temperature Characteristics Code :
C0G
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
2.54mm
Width :
3.81mm
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Terminations :
2
Termination :
Radial
Package / Case :
Dipped
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead/Base Style :
Straight
Length :
5.33mm
Lead Pitch :
2.54mm
Capacitance :
150pF
Radiation Hardening :
No
Height :
2.54mm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
HTS Code :
Datasheets
C315C151K1G5TA
KEMET C315C151K1G5TA
150pF Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Dipped