C315C151G3G5TA7301
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C315C151G3G5TA7301
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 25V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
150pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Style :
Straight
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Height Seated (Max) :
0.183 4.66mm
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Feature :
Low ESL
Factory Lead Time :
13 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
KEMET C315C151G3G5TA7301
GoldMax 300 Comm C0G 150pF 25V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C315C151G3G5TA7301 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.
C315C151G3G5TA7301 Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm