C315C131GAG5TA
Mfr.Part #
C315C131GAG5TA
Description
CAP CER 130PF 250V C0G/NP0 RAD
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Temperature Characteristics Code :
C0G
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Feature :
Low ESL
Capacitance :
130pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Voltage - Rated :
250V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±2%
Height Seated (Max) :
0.183 4.66mm
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Surface Mount :
No
Datasheets
C315C131GAG5TA
KEMET C315C131GAG5TA
GoldMax 300 Comm C0G 130pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial
C315C131GAG5TA Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
C315C131GAG5TA Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm