C315C120K3G5TA
Mfr.Part #
C315C120K3G5TA
Description
CAP CER 12PF 25V C0G/NP0 RADIAL
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Voltage - Rated :
25V
Straight
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Capacitance :
12pF
Height Seated (Max) :
0.183 4.66mm
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Temperature Characteristics Code :
C0G
Multilayer :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
C315C120K3G5TA
KEMET C315C120K3G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 12pF 25V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial