C315C120GAG5TA7301
Mfr.Part #
C315C120GAG5TA7301
Description
CAP CER 12PF 250V C0G/NP0 RADIAL
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.183 4.66mm
Capacitance :
12pF
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Tolerance :
±2%
KEMET C315C120GAG5TA7301
GoldMax 300 Comm C0G 12pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C315C120GAG5TA7301 Overview
Programs on this device are of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
C315C120GAG5TA7301 Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm