C315C120G3G5TA
Mfr.Part #
C315C120G3G5TA
Description
CAP CER 12PF 25V C0G/NP0 RADIAL
13 Weeks
Terminal Shape :
Wire
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Capacitance :
12pF
Height Seated (Max) :
0.183 4.66mm
Lead Style :
Straight
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Feature :
Low ESL
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Datasheets
C315C120G3G5TA
KEMET C315C120G3G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 12pF 25V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial
C315C120G3G5TA Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.
C315C120G3G5TA Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm