C315C112G2G5TA
Mfr.Part #
C315C112G2G5TA
Description
CAP CER 1100PF 200V C0G/NP0 RAD
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±2%
Height Seated (Max) :
0.183 4.66mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Rated :
200V
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Capacitance :
1100pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Style :
Straight
Temperature Characteristics Code :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
GENERAL PURPOSE
Datasheets
C315C112G2G5TA
KEMET C315C112G2G5TA
GoldMax 300 Comm C0G 1100pF 200V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial
C315C112G2G5TA Overview
Ceramic capacitor is 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
C315C112G2G5TA Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm