C315C103G3G5TA7301
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C315C103G3G5TA7301
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 25V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.183 4.66mm
Lead Spacing :
0.100 2.54mm
Pbfree Code :
yes
Feature :
Low ESL
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
10000pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Lead Style :
Straight
Tolerance :
±2%
Series :
GoldMax 300 Comm C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
KEMET C315C103G3G5TA7301
GoldMax 300 Comm C0G 10000pF 25V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm -55°C~125°C Low ESL Through Hole Radial
C315C103G3G5TA7301 Overview
Ceramic capacitor is 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
C315C103G3G5TA7301 Features
a size/dimension of 0.150Lx0.100W 3.81mmx2.54mm