C274ACF5250WA0J
Mfr.Part #
C274ACF5250WA0J
Description
CAP FILM 25UF 5% 470VAC RADIAL
Stock
241
In Stock :
241
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
3.839 97.50mm
Height :
95mm
Applications :
Motor Run; Motor Start
Voltage - Rated DC :
470V
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Wire Leads
Published :
2002
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Diameter :
45mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
470V
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
25µF
Size / Dimension :
1.772Dia 45.00mm
Voltage :
470V
Datasheets
C274ACF5250WA0J
Introducing Film Capacitors KEMET C274ACF5250WA0J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Chassis, Stud Mount, Operating Temperature:-25°C~85°C, Voltage:470V, Package / Case:Radial, Can, C274ACF5250WA0J pinout, C274ACF5250WA0J datasheet PDF, C274ACF5250WA0J amp .Beyond Film Capacitors KEMET C274ACF5250WA0J ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C274ACF5250WA0J
C274 Radial Can Film Capacitor 1.772Dia 45.00mm ±5% 25muF 470V