C274ACF5100SA0J
Mfr.Part #
C274ACF5100SA0J
Description
CAP FILM 10UF 5% 470VAC RADIAL
Stock
263
In Stock :
263
Film Capacitors
Factory Lead Time :
26 Weeks
Height :
71.5mm
Radiation Hardening :
No
Published :
2002
Termination :
Wire Leads
Mount :
Chassis Mount
Voltage :
470V
Capacitance :
10μF
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Diameter :
35mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated AC :
470V
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
470V
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
C274ACF5100SA0J
Introducing Film Capacitors KEMET C274ACF5100SA0J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Chassis, Stud Mount, Voltage:470V, Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-25°C~85°C, C274ACF5100SA0J pinout, C274ACF5100SA0J datasheet PDF, C274ACF5100SA0J amp .Beyond Film Capacitors KEMET C274ACF5100SA0J ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C274ACF5100SA0J
C274 10μF Film Capacitor ±5% Radial, Can Wire Leads 470V-DC 470V-AC Polypropylene (PP) Chassis Mount
C274ACF5100SA0J Overview
The device is capable of operating at the temperature of -25°C~85°C.