C274AC35400AA0J
Mfr.Part #
C274AC35400AA0J
Description
CAP FILM 40UF 5% 470VAC RADIAL
Stock
62
In Stock :
62
Film Capacitors
Mount :
Chassis Mount
Lead Pitch :
13.4112mm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Voltage - Rated AC :
470V
Diameter :
50mm
Voltage - Rated DC :
470V
Capacitance :
40μF
Height :
121mm
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±5%
Series :
C274
Size / Dimension :
1.969Dia 50.00mm
Height Seated (Max) :
4.803 122.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Spacing :
0.528 13.40mm
Published :
2015
Current Rating :
5.9A
Pbfree Code :
yes
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Number of Terminations :
2
Datasheets
C274AC35400AA0J
KEMET C274AC35400AA0J
C274 40μF Film Capacitor ±5% Radial, Can Quick Connect - 0.250 (6.3mm) 470V-DC 470V-AC Polypropylene (PP) Chassis Mount
C274AC35400AA0J Overview
A 0.528 13.40mm lead spacing is used in this electrical device.Electrical devices in this class have a current rating of 5.9A.In a temperature range of -25°C~85°C, the device can be operated.
C274AC35400AA0J Features
a current rating of 5.9A